• Logiczne gry planszowe

Planszowe gry logiczne to idealna propozycja dla tych, którzy lubią ćwiczyć swoje szare komórki. Ich zasady często są bardzo proste, jednak możliwości są olbrzymie. Równie chętnie zasiądą do nich dzieci, jak i seniorzy. Uczą logicznego myślenia, planowania i cierpliwości.

Czym są planszowe gry logiczne?

To gry, które wymagają przede wszystkim logicznego myślenia. Często określane są także „abstrakcyjnymi grami”, ponieważ w ich przypadku temat jest sprawą drugorzędną. Gracze skupiają się na wykonaniu jakiegoś zadania, osiągnięciu jakiegoś konkretnego celu itd. Gry te mają długą historię, bo były znane już w starożytności. Wiele z nich doczekało się współczesnych odpowiedników. Bardzo często wykonane są z trwałych materiałów, typu drewno czy plastik. Cieszą się dużą popularnością wśród graczy dorosłych i starszych ze względu na ich estetyczny wygląd, proste zasady i dużą regrywalność.

Dla kogo są planszowe gry logiczne?

Dla tych, którzy lubią łamigłówki i zadania logiczne. Dla tych, którzy cenią sobie klasyczne gry planszowe, typu szachy czy warcaby. To również dobra opcja dla osób, dla których temat czy klimat są sprawą drugorzędną. W gry logiczne chętnie zagrają zarówno dzieci, jak i osoby starsze, ponieważ bardzo często mają proste zasady. Uczą logicznego myślenia, planowania ruchów, cierpliwości, ale też ćwiczą wyobraźnię przestrzenną.  

Logiczne gry dla dzieci

W gry logiczne zagrają już kilkulatkowie. Wprawdzie najmłodsi gracze przede wszystkim cenią sobie gry zręcznościowe, te na zasadzie memory lub push-your-luck, to w pewnym momencie, gdy zauważymy, że potrafią skupić się przez dłuższy czas, warto zapoznać je z logicznymi grami planszowymi. Wśród przedszkolaków dużą popularnością cieszy się gra Honeycombs (Plastry miodu) oraz różne tytuły do gry solo z serii Smart Games czy pudełka z serii BrainBox. Ze starszymi dziećmi śmiało można zagrać w Ubongo, Qwirkle, Blokusa, Patchworka, Rummikub, Gold, Punto, Kingdomino czy Park Sawanna. Całymi rodzinami natomiast zasiądziecie do Sagrady czy Azula. 

Logiczne gry dla dorosłych graczy

Nie brakuje także logicznych gier dla dorosłych. To na przykład klasyki typu Abalone, Rój, Pentago, Pylos, Geniusz czy Santorini. To także niedawno wydane gry typu Calico, Kaskadia, Zamek Smoków, Coatl, Paryż. Miasto Świateł, Projekt L, Nova Luna, Minerały czy Kamienna Mandala.