- Kategorie
- Szukaj
-
Gry karciane dla każdego
Gry karciane to jedna z tych kategorii gier, która trafia do każdego. Bo można znaleźć proste karcianki, w które zagramy z dziećmi. Są też gry karciane do piwka, które można wrzucić do plecaka, szybko rozłożyć i zagrać w pubie. Są też gry karciane dla zaawansowanych graczy, w których oprócz kart dostajemy także inne elementy, jak np. żetony, figurki czy planszę. Na pewno i Wy znajdziecie coś w tej kategorii dla siebie!
Historia gier karcianych
Gry karciane to rozrywka znana od wieków. Pierwsze zapiski na temat gier karcianych pochodzą z X wieku z Chin. Ówczesne talie przypominały te współczesne i podzielone były na cztery kolory. Prawdopodobnie robiono je z cienkich listewek bambusowych, na których malowano oznaczenia. Na naszym kontynencie ta rozrywka stała się popularna znacznie później, bo dopiero ok. XIV wieku. Najstarsze zachowane karty pochodzą z Francji. Do Polski karty trafiły sto lat później z Niemiec. Szybko zyskały popularność, szczególnie w miastach. W XVI wieku pojawił się nawet nowy zawód „kartownik”, czyli osoba sprzedająca na kramach tylko karty. Wprawdzie niewielu mogło sobie na nie pozwolić, ponieważ były one ręcznie robione. Stąd ich obecność najpierw na dworach książęcych i szlacheckich oraz w domach zamożnych mieszczan.
Tradycyjne gry karciane
Śmiało można powiedzieć, że co kraj, to inne gry karciane. Oczywiście są uniwersalne gry popularne w wielu miejscach na świecie. To na przykład Remik czy Wojna. Skąd się wywodzą? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, bo są popularne od lat i do końca nie wiadomo, jaki jest ich rodowód. Są też i takie gry, których historię znamy. Na przykład gra Kanasta pochodzi z Urugwaju, a po Drugiej Wojnie Światowej dotarła do Stanów Zjednoczonych. Kilka lat później była już znana na całym świecie. W grę Tysiąc gra się od kilkuset lat w wielu krajach Europy Zachodniej. Była nawet opisana w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. W Niemczech oraz w Polsce, a szczególnie na Śląsku, grywano natomiast w grę Skat. Określa się ją nawet jako „śląski brydż”. Skoro mowa o brydżu, to wywodzi się on z Anglii. Jego historia sięga XVI wieku. Chyba najsłynniejszą grą jest natomiast Poker. W wielu krajach mamy nawet zawodowych graczy, którzy utrzymują się z tej rozrywki, a jej historia jest bardzo ciekawa. Niektórzy uważają, że wywodzi się z Chin z X w., inni mówią o Persji i XVI-wiecznej grze „AS Nas”. Są też teorie, że gra ta pochodzi z Francji z gry „Poque”, skąd w ramach kolonizacji dotarła do Nowego Orleanu, by rozprzestrzenić się na całe Stany Zjednoczone.
Współczesne gry karciane
Gry karciane mimo długiej historii nie wyszły jednak z mody. Teraz to już nie tradycyjna talia, składająca się z czterech kolorów. To często małe dzieła sztuki, którym towarzyszy plansza, żetony czy figurki. To rozrywka dla wszystkich grup wiekowych, a ci którzy lubią pogłówkować mogą wybrać karcianki z naprawdę skomplikowanymi zasadami. Według serwisu BoardGameGeek w czołówce najlepiej ocenianych gier przez graczy z całego świata są takie tytuły jak np.: 7 cudów świata: Pojedynek, Na skrzydłach, Everdell, Podwodne miasta, Aeon’s End, 7 cudów świata, Dominion, Tajniacy, Res Arcana
To przykłady współczesnych gier karcianych, w których trudno doszukiwać się zwykłej talii, a za ich rozwój odpowiadają światowej sławy projektanci. Rozgrywki mogą trwać też, w przeciwieństwie do tradycyjnych gier, nawet kilkadziesiąt minut, a sama instrukcja zawiera kilkanaście, a czasami nawet więcej, stron.
Gry karciane dla całej rodziny
Gry karciane mają szerokie grono fanów. To także świetna rozrywka dla całej rodziny. Można bowiem wybrać takie tytuły, które nie wymagają wiele miejsca do rozgrywki, zasady tłumaczy się w kilka minut i mają syndrom jeszcze jednej rozgrywki. Oferta tych gier jest naprawdę bogata. Wśród bestellerów są takie tytuły, jak: Fasolki, Śpiące Królewny, Buła, Pizza, Kot, Ser, Koza, Sen czy Sushi go!
Gry na imprezę
Gry karciane sprawdzają się na imprezach, bo ich zaletą jest przede wszystkim niewielki rozmiar oraz krótkie zasady, które tłumaczy się w kilka minut. Można zatem wybrać takie tytuły, które wrzuca się do torebki czy plecaka i można wszędzie w nie zagrać. Rozgrywki są pełne emocji i adrenaliny. Nie chodzi o głębię, o rozruszanie szarych komórek, ale o dobry humor i salwy śmiechu. To gwarantują m.in. takie gry, jak: Odjechane jednorożce, Eksplodujące kotki, czy Mix Tura
Gry karciane dla dzieci
Także dzieci chętnie grają w gry karciane. Kiedyś popularne były talie Czarnego Piotrusia. Teraz jednak oferta jest znacznie bogatsza. Do najpopularniejszych wśród dzieci gier karcianych można zaliczyć: grę Wirus, grę Kto to zrobił?, i wszystkie warianty gry Dobble