Najlepsze gry planszowe dla dwóch graczy.

Najlepsze, według nas, gry planszowe, w które zagracie w pojedynku jeden na jednego.

Wiele gier planszowych jest przeznaczonych dla grupy 3-6 graczy, ale może chcecie zagrać tylko we dwoje? Czasami można spotkać się z dedykowaną tylko dla dwojga instrukcją, często stworzoną przez graczy dla graczy, jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Na tej liście skupimy się na grach przeznaczonych wyłącznie dla dwóch graczy.

Star Realms

Liczba graczy: 2 osoby || Zalecany wiek: od 12 lat || Czas rozgrywki: około 20 min || Poziom trudności: umiarkowany

Star Reams

Cała złożoność gry Magic: The Gathering upchnięta w jednym pudełku, Star Realms to szybka i pocieszna gra polegająca na budowaniu talii, która nie wymaga stu godzin nauki i jej opanowania, zanim będziemy mogli stanąć w szranki z innym graczem. W trakcie swojej tury będziemy zagrywać karty Handlu: posłużą do zakupu nowych statków oraz baz, a karty te dodaje się do puli swoich kart, karty Walki: dzięki którym atakujemy wrogie statki oraz bazy, dodatkowo posiadamy Autorytet, którego spadek do zera oznacza przegraną.

To, co sprawia, że ​​Star Realms to świetna karcianka, to to, że pozwala ona zaspokoić naszą ochotę na grę 1-na-1 oraz to, że mechanizm tej gry to budowanie talii. Natura gry jest taka, że ​​wiesz, w jaki sposób Twój przeciwnik zbudował swoją talię i zna twoją, ale żaden z was nie może dokładnie przewidzieć, co będzie w stanie zrobić drugi gracz. Gra jest przewidywalna, ale to, jak będzie przebiegać już jest ciężkie do odgadnięcia.

Star Realms to jedna talia kart, więc jest tania i przenośna. Albo… to taka gra, w którą naprawdę możesz się wciągnąć, z mnóstwem rozszerzeń dostępnych w pakietach. Nie zniechęcaj się jednak: podstawowa gra sama w sobie jest bardzo fajna i wciągająca.

Tajniacy Duet

Liczba graczy: 2 osoby || Zalecany wiek: od 12 lat || Czas rozgrywki: około 15-30 min || Poziom trudności: łatwy

Tajniacy to niesamowicie zabawna, kooperacyjna gra słowna dla prawie każdego. Zasady są niebywale proste: na karcie klucza znajduje się 12 wyznaczonych pól – 9 pól oznacza słowa, które musi odgadnąć drugi tajniak, a 3 to słowa, których musi się wystrzegać. Aby naprowadzić swojego partnera na konkretne słowa (bądź słowo), dajesz mu jednowyrazowe wskazówki. Z kolei Twój partner daje Ci wskazówki do słów, które musisz odgadnąć. Jeśli obydwoje odgadniecie wszystkie słowa, nim wykorzystacie wszystkie swoje tury, wygrywacie i możecie razem świętować zwycięstwo!

Tajniacy Duet to bardzo przyjemny, lekki i prosty tytuł, jak już pogracie w tę grę to możliwy jest również tryb kampanii, który daje jeszcze więcej radości i możliwości rozgrywki.

Twilight Struggle Zimna Wojna 1945-89

Liczba graczy: 2 osoby || Zalecany wiek: od 14 lat || Czas rozgrywki: około 120-150 min || Poziom trudności: umiarkowany


Jedna z najlepszych gier planszowych, jakie kiedykolwiek powstały! Zimna wojna to epicka gra strategiczna, w której jeden gracz jest Stanami Zjednoczonymi, a drugi Związkiem Radzieckim, próbującym wygrać zimną wojnę. Twilight Struggle, autorstwa projektantów Anandy Gupty i Jasona Matthewsa, to strategia oparta na kartach. To, co sprawia, że ​​ta gra jest tak genialna, to fakt, że granie każdą kartą wymaga reakcji od przeciwnika, podobnie jak w prawdziwej zimnej wojnie, żadne supermocarstwo nie mogło zignorować niczego, co zrobiło drugie. Gra stała się tak popularna, że powstała gra Imperial Struggle, która wykorzystuje podobny system do pokazania konfliktu między Francją a Wielką Brytanią w XVIII wieku.

W przeciwieństwie do innych wielkich gier wojennych, Twilight Struggle dowiodło, że można ją w nieskończoność powtarzać i przy tym nie pojawiają się żadne wyraźnie wygrywające strategie - nawet w cyfrowej edycji. To gra, w której musisz rywalizować od początku do końca, zmuszając cię do walki o zwycięstwo. Na planszy nie ma jednak żadnych żołnierzy ani skomplikowanych tabel. Każda zagrana karta to globalne wydarzenie polityczne, które zmienia układ sił. Każda gra składa się z kilku faz, ale wygrać możesz w prawie dowolnym momencie. Gra nie jest skomplikowana, jednak wymaga od nas przemyślanych zagrań aby przechytrzyć przeciwnika, zastosowana mechanika przyciągnie nawet graczy, którym nie do końca odpowiada temat wojenny. 

A co w przypadku, kiedy nie ma jednoznacznego zwycięzcy? W końcu kto tak naprawdę wygrywa, jeśli konflikt zaostrzył się, a bomby atomowe zaczną latać?

Jaipur (nowa edycja)

Liczba graczy: 2 osoby || Zalecany wiek: od 10 lat || Czas rozgrywki: około 30 min || Poziom trudności: łatwy


Cel tej gry to stanie się najlepszym kupcem w mieście Jaipur, co nie dziwne, Twój przeciwnik, siedzący po drugiej stronie stołu, pragnie tego samego. Kto handluje lepiej i zbierze najwięcej pieczęci doskonałości, wygrywa. Jaipur to gra karciana, w której musisz zawrzeć taktyczne transakcje, dokonać ryzykownych wymian, polegać na szczęśliwych przypadkach i na... Wielbłądach :) 

W swojej turze bierzesz lub wymieniasz karty z rynku, aby zwiększyć swoje zasoby towarów. Jeśli nie pracujesz na rynku, możesz zamiast tego sprzedać swój zestaw pasujących towarów, aby zdobyć żetony nagradzające punktami. Żetony z najlepszym punktami znajdują się na górze stosu, a najgorsze na dole, tak więc im szybciej zdobędziesz żetony znajdujące się na samej górze, tym więcej punktów zdobędziesz. Wygrywasz, osiągając wyższą jakość sprzedaży szybciej niż twój przeciwnik - ale karty, które zagrywasz na rynku mogą być potrzebne przeciwnikowi do stworzenia mocnego zestawu materiałów, który może przechylić szalę zwycięstwa na Twoją niekorzyść. 

Jaipur to klasyczna gra dla dwóch graczy, podzielona jest kilka rund, gdzie pierwszy gracz z trzema wygranymi rundami staje się najlepszym kupcem i wygrywa całą potyczkę. Cała rozgrywki trwa około 30 minut. Wierzcie, każdy po rozgrywce w Jaipura odchodzi z uśmiechem na twarzy, a zastosowana matematyka w mechanice pozwala wygrać przeciwnikowi nawet jeśli jesteśmy na prowadzeniu 2-0.

Przygotowaliśmy dla Was specjalny dział, gdzie znajdziecie wszystkie gry bardzo dobrze sprawdzające się w rozgrywce dwuosobowej.