Najlepsze gry planszowe dla początkujących, dorosłych graczy. Część druga.

Gry towarzyskie - imprezowe

Zamieszczone tutaj gry są proste do nauki oraz są wysoce interaktywne. Zaprojektowane zostały tak, aby zaangażować jak największą liczbę graczy - mogą pomóc przełamać lody z nieznajomymi lub zapewnić dobrą zabawę rodzinną. Prawdę powiedziawszy bardzo dużo gier mogłoby się znaleźć w tym zestawieniu, jednak szukaliśmy gier, które mogą zaangażować sześciu graczy - im więcej, tym lepiej.

Dixit - niesamowita gra karciana dla praktycznie każdej grupy wiekowej

Dixit   Dixit zawartość

Jak się w to gra: Dixit to obrazkowa gra karciana opowiadająca pewną historię. Tura rozpoczyna się, gdy jeden gracz (bajarz) opisuje wybraną kartę z ręki, może on użyć słowa, jakiejś historii, jednego zdania, cytatu, może nawet zaśpiewać piosenkę, a pozostali gracze wybierają najlepiej pasującą, do tej prezentacji, kartę ze swoich rąk, następnie wszystkie wybrane karty (zakryte) przekazują bajarzowi, który tasuje je wszystkie, następnie odkrywa na stole. Posługując się żetonami, każdy przystępuje do głosowania – gracz kładzie na stole żeton z numerem karty, na którą głosuje. Uczestnicy zdobywają punkty za prawidłowe odgadnięcie karty bajarza. Jeśli przynajmniej jeden gracz (ale nie wszyscy) odgadnie kartę bajarza, zarówno bajarza, jak i ten gracz zdobywają więcej punktów.

Dlaczego to takie fajne: Dixit to wyjątkowa, rodzinna gra towarzyska. Nauka zajmuje kilka minut, mechanizm Dixita jest prosty, ale na pewno rozwija spryt i kreatywność. Wielkim atutem jest wyjątkowa grafika, która bardzo przyciąga oko. Podczas opisywania karty mogą się pojawić niezwykłe historie, które na pewno zapadną nam w głowie. Dixit posiada kilka dodatków, każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny - dodatkowo każdy poszerza pole do popisu.

Dixit zwyciężył Spiel des Jahres w 2010 roku, posiada ocenę na poziomie 7,3 (na 10) przy ponad 49 000 tysiącach głosów w serwisie BoardGameGeek.

Liczba graczy: od 3 do 6 osób
Czas rozgrywki: ok 30 min
Zalecany wiek: od 8 lat

Tajniacy - szpiegowska gra słowna
Tajniacy   Tajniacy Duet

Jak się w to gra: Tajniacy to emocjonująca gra imprezowa o dość prostych zasadach. uczestnicy dzielą się na dwie drużyny, a każda z nich ma za zadanie odgadnąć kryptonimy, za którymi kryją się, współpracujący, tajni agenci. Utrudnieniem są liczne postacie neutralne, a także szczególnie groźna osoba – zabójca. Tajniacy to dość szybka gra więc potyczki nie ciągną się godzinami. Można dzięki temu liczyć na rewanż i dogrywki, a każda rozgrywka jest inna i szala zwycięstwa za każdym razem może przechylić się w inną stronę.

Dlaczego to takie fajne: Tajniacy jest bardzo interaktywną grą o prostych zasadach. Nie ważne z kim zagrasz, każda grupa z jaką przyjdzie Ci spotkać się przy tej grze, będzie zadowolona. Z każdą kolejną rozgrywką jesteśmy coraz bardziej śmiali i zaczynamy podejmować bardziej ryzykowne decyzje. Gra jest bardzo szybka, chociaż przy większej ilości graczy (maksymalnie możliwych jest 8 - chociaż można to naciągać i grać w większej grupie) rozgrywka może się delikatnie przeciągnąć. Dodatkowa elastyczność tej gry to zamieszczone zasady dla dwóch i trzech graczy. Można powiedzieć, że Tajniacy to gra międzypokoleniowa, można w nią zagrać z rodzicami albo dzieciakami i każdy będzie się doskonale bawił.

Tajniacy zdobyli nagrodę Spiel des Jahres 2016 i wysoko zostali ocenieni w BoardGameGeek, osiągając ocenę 7.6 przy ponad 65 000 głosach.

Liczba graczy: od 2 do 8 osób
Czas rozgrywki: ok 15 min
Zalecany wiek: od 14 lat

Gry, które wszędzie zabierzecie

Wieczory z grami w domu są świetne! Ale kiedy chcesz napić się kilku drinków, zjeść posiłek, którego nie musisz gotować lub po prostu wyjść z mieszkania, zabranie ze sobą gry to fantastyczny sposób na wyśmienitą zabawę. Dobre gry podróżne powinny być na tyle małe, aby zmieściły się w kieszeni, torebce lub schowku i nie zajmowały zbyt dużo miejsca na stole. Sama rozgrywka powinna być bardzo szybka i krótka, dodatkowo powinna ona towarzyszyć rozmowie z innymi.

Jungle Speed - trzymaj ręce na wodzy
Jungle speed   Jungle speed zawartość

Jak się w to gra: w tej grze liczy się refleks i spostrzegawczość. Wszyscy gracze odkrywają po jednej karcie, jeśli będzie taka sytuacja, gdzie pojawią się dwie (lub więcej) takich samych kart to rozpocznie się Pojedynek. W tym momencie, gracze, których karty są identyczne muszą złapać jak najszybciej totem, przegrany będzie dobierał karty. Chodzi tutaj o refleks i spostrzegawczość, nie o siłę, nie wyrywajcie sobie totemu, można tutaj przyjąć kilka wariantów, że kto pierwszy dotknie -wygrywa, w przypadkach cięższych do rozstrzygnięcia (np. dwie osoby jednocześnie złapały totek) można przyjąć, że osoba, której ręka jest niżej wygrywa. Aby wygrać grę będziemy musieli się pozbyć wszystkich kart.

Dlaczego to takie fajne: gra jest niesamowicie szybka, rozgrywka jest przyjemna i wesoła, doskonale się sprawdzi na imprezach rodzinnych lub spotkaniach ze znajomymi. Zasady są banalne - wystarczy chwila na ich opanowanie. Dodatkowo, w tę grę można grać godzinami i cały czas będziemy chcieć więcej. W instrukcji znajdziemy wariant dla rozgrywek dwu- i trzy- osobowych, co najlepsze jest również wariant solo mówiący: “Znajdź kumpli, zbierz ekipę i naucz ich grać w Jungle Speed!”

Ocena na BoardGameGeeks to obecnie 6,5 przy ponad 11 000 głosach.

Liczba graczy: od 2 do 8 osób
Czas rozgrywki: ok 10 min
Zalecany wiek: od 7 lat

Doskonała gra kooperacyjna

Gry kooperacyjne pozwalają graczom wspólnie pracować i grać przeciwko grze, która nie raz da nam nieźle popalić. Ten styl gry jest szczególnie pożądany, jeśli chcesz zachować spokój podczas rodzinnych uroczystości lub jeśli masz znajomego, który staje się bardzo bezwzględny podczas konkurencyjnych gier planszowych.

Pandemic - współpracuj, aby uratować świat
Pandemic   Pandemic Czas Cthulhu

Jak się w to gra: w Pandemic gracze współpracują, aby ocalić świat przed szybko rozprzestrzeniającą się epidemią śmiertelnych chorób. Gracze dobierają karty i korzystają z czterech akcji na turę, aby pomóc w zwalczaniu chorób, budując stacje badawcze, lecząc, dzieląc się wiedzą lub odkrywając lekarstwo. Gracze będą również losować karty epidemii, które zwiększają szybkość i zakres rozprzestrzeniania się chorób. Gdy uda nam się wyleczyć cztery choroby, wtedy wygrywamy. Przegramy, jeśli nie damy rady powstrzymać zarazy - pozwalając na zbyt wielkie rozprzestrzenienie się epidemii, wyczerpanie kart w talii graczy lub wyczerpanie kostek chorób do umieszczenia na planszy. 

Dlaczego to takie fajne: Pandemic to intensywna gra kooperacyjna, która pozwoli rozruszać nasze szare komórki, możliwości zwalczenia chorób oraz zapobieganiu rozprzestrzeniania się pandemii jest bardzo dużo, jednak każdy nasz krok musi być dokładnie przemyślany. Na szczęście, decyzje podejmujemy z innymi graczami. Pandemic to świetne wprowadzenie do bardziej stresujących gier kooperacyjnych, w których łatwiej jest przegrać niż wygrać. Gra jest o tyle fajna, że można sobie zwiększyć trudność rozgrywki (gdy bardziej opanujemy ten tytuł), w instrukcji możemy znaleźć różne poziomy: wprowadzający, standardowy i heroiczny, każdy trudniejszy poziom wprowadza nowe karty epidemii - dzięki czemu możesz rozwijać się wraz z grą. 

Pandemic został nominowany w 2009 roku do Spiel des Jahres, posiada on ocenę, na poziomie 7,6 (na 10) przy ponad 99 000 głosach w BoardGameGeek.

Liczba graczy: od 2 do 4 osób
Czas rozgrywki: ok 45 min
Zalecany wiek: od 8 lat