W ciągu ostatnich kilku lat gry planszowe bardzo zyskały na popularności, a co cieszy najbardziej, to fakt, że ten trend zmierza ku lepszemu.


Światowy rynek gier planszowych jest wart ponad 10 miliardów dolarów i według danych Statistica to wartość tego segmentu może wzrosnąć nawet do około 12 miliardów dolarów do 2023 roku. To ogromny wzrost! Google Trends pokazują ten sam trend wzrostowy w wyszukiwaniach gier planszowych w ciągu ostatnich 7 lat.


Google Trends
Google Trend: https://trends.google.pl/trends/explore?date=all&geo=PL&q=%2Fm%2F015ll,gry%20planszowe


Dlaczego tak się stało? Cóż, wydaje się, że powodów może być więcej niż jeden.

Dlaczego planszówki stały się tak popularne? Internet ułatwił ludziom możliwość poznania gier, na przykład poprzez crowdfunding tj. "finansowanie społecznościowe", gdzie wydawcy publikują gry, które chcą wydać, lecz aby to się stało, potrzebne są fundusze, które pozyskiwane są od stale rosnącej społeczności planszówkowej. Na rynku co jakiś czas można znaleźć nowe tytuły, cieszące się ogromną popularnością a ich kampanie crowdfundingowe osiągają swój cel często nawet w kilka/kilkanaście godzin.

Na pewno to jeden z powodów, dla których gry planszowe są popularne. Jest ich jednak o wiele więcej…

Łatwiej znaleźć informację o grach planszowych

Zdobywanie informacji

W przeszłości jedynym sposobem, aby dowiedzieć się czegokolwiek o grach planszowych, było udanie się do zaprzyjaźnionego, lokalnego sklepu z planszówkami i rozmowa ze sprzedawcą. Obecnie istnieje wiele innych źródeł informacji, gdzie możemy zaczerpnąć interesujących nas informacji.

Planszówki na kanałach YouTube

W popularnym serwisie YouTube można znaleźć bardzo dużo kanałów, gdzie przedstawiane są rozgrywki w daną planszówkę, możemy zapoznać się z mechaniką gry oraz poznać opinie ludzi przedstawiających dany tytuł. Warto odwiedzić kanał GRAnatowa, gdzie znaleźć można wiele ciekawych informacji, recenzji oraz konkursów.

Portale

Witryny takie jak Board Game Geek, Shut Up and Sit Down, GRAnatowaGamesFanatic, BoardTimes to cenne miejsca, w których gracze mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, recenzjami i uzyskiwać rekomendacje dotyczące gier.

Im więcej osób rozmawia o planszówkach oraz dzieli się swoimi przemyśleniami na temat ulubionych tytułów tym bardziej poszerza się grono osób, do których dotrą te informacje.

Podcasty z grami planszowymi

Podcastów można słuchać bezpłatnie, więc każdy, kto ma dostęp do Internetu może się nimi cieszyć. W podcastach najlepsze jest to, że można ich odsłuchiwać kiedy robimy coś innego.

Jeśli szukasz podcastu do wypróbowania, masz szczęście - jest kilka poświęconym grom planszowym! Radio Phalanx, PlanszoStacja czy obcojęzyczne DiceTower

Szeroki wybór gier planszowych

Gry planszowe
Im więcej gier, tym większa szansa, że każdy znajdzie coś dla siebie, a jest w czym wybierać. Na największych targach gier planszowych SPIEL w Eseen w 2020 r. zaprezentowało się 400 wydawnictw z 41 państw. To właśnie tam co roku planowane są premiery gier. Zazwyczaj ok. 1200 nowych tytułów ukazuje się z tej okazji.

Kickstarter i Crowdfunding

Gry planszowe to zdecydowanie najpopularniejsza kategoria projektów na Kickstarterze.

"Finansowanie społecznościowe" umożliwia częstsze wydawanie większej liczby gier przez nowych projektantów.

Wydawca ponosi mniejsze ryzyko, ponieważ sprzedał już gry, zanim zostały wyprodukowane a zainteresowany za wczesny zakup zazwyczaj dostaje dodatkowe elementy do gry, które nie są dostępne w normalnej sprzedaży. Kickstarter (i ogólnie internet) ułatwiają wydawcom znalezienie odbiorców, którym mogą sprzedawać swoje produkty.

Promowanie kampanii na Kickstarterze prowadzi również do wielu działań marketingowych związanych z grami planszowymi - szerząc świadomość ludzi na temat świata planszówek.

Wersje cyfrowe

Nawet jeśli ludzie nie mogą się spotykać aby grać w gry planszowe, istnieją aplikacje i platformy internetowe, na których mogą grać razem, samodzielnie lub z innymi osobami online. Możemy znaleźć bardzo dużo gier, których genezą jest wspólna rozgrywka przy stole, np.: Tokaido, Wsiąść do Pociągu, Through the Ages, Upstream, Onitama czy Onirim, są to tytuły, gdzie jesteśmy w stanie dołączyć do gier z innymi ludźmi.

Ponieważ gry planszowe stają się coraz bardziej popularne, o wiele łatwiej jest znaleźć ludzi do zabawy online.

Istnieją nawet takie witryny takie jak Roll20, które zapewniają platformę, na której grupy osób mogą grać razem w Dungeons and Dragons, gdy nie mogą się spotkać osobiście.

Więcej gier wprowadzających do świata planszówek

Przez długi czas Carcassonne, Osadnicy z Catanu czy Wsiąść do Pociągu były najpopularniejszymi grami, które łatwo i przyjemnie wprowadzały nas do świata planszówek i często, to właśnie te tytuły były naszymi pierwszymi w kolekcji.

Teraz możemy znaleźć dużo więcej “gier wprowadzających” dla osób, które dopiero zaczynają przygodę jako planszowy hobbysta. Godne uwagi to na pewno: Splendor, KingDomino, Nova Luna

Zmiany społeczne

Team work

Rodzice zarażający swoimi zainteresowaniami

Ludzie, którzy grali w gry planszowe jako dzieci, mają teraz własne dzieci, z którymi mogą grać w gry planszowe.

Ponieważ młodsze pokolenie to cyfrowi tubylcy, rozpowszechniają informacje o grach planszowych za pośrednictwem mediów społecznościowych, podnosząc świadomość planszówek. Młodzież dorasta z grami wideo. Biorąc pod uwagę, że mechanika wielu gier planszowych jest bardzo podobna do gier wideo, łatwiej jest im zrozumieć gry planszowe.

Znani maniacy planszówek

Gwiazdy takie jak Wil Wheaton i Vin Diesel są dumnymi Geekami. Wil Wheaton jest gospodarzem serii filmów na YouTubie - Tabletop, a Vin Diesel jest wielkim fanem Dungeons and Dragons, występował on w serii filmów - Critical Role.

Gwiazdy takie jak Wil i Vin łamią stereotypowe postrzeganie “geeka”.

Prawdziwa więź międzyludzka

Ludzie wciąż szukają sposobu na nawiązywanie nowych przyjaźni oraz zacieśnianie już istniejących znajomości. Chcemy spotykać się ze znajomymi, nadrabiać zaległości i wspólnie się bawić z innymi.

Gry planszowe to sposób, by zjednoczyć ludzi! Im więcej znajomych wprowadzimy do świata gier planszowych, tym bardziej popularne stają się one w kręgu naszych znajomych.

Rezygnacja z technologii cyfrowej

Sprzedaż książek rośnie, ludzie coraz częściej sięgają po przedmioty “nie cyfrowe”, a wiele osób próbuje skrócić czas spędzany przy ekranie komputerów, telefonów, tabletów. Gry planszowe to kolejna rzecz, która pogłębia nasze obcowanie z rzeczywistością. Planszówki to fizyczna rzecz, którą możemy trzymać w ręku, która da nam wiele radości i przyjemności.

Jest coś magicznego w rozkładaniu kart, rzucaniu kośćmi i umieszczaniu pionków na planszy. Warto się o tym przekonać i to sprawdzić.

Gry planszowe - nowa moda

Coraz więcej ludzi dostrzega gry planszowe jako nową modę. Nowe zjawisko, gdzie można spotkać się ze znajomymi, ciekawie spędzić czas i poznać nowe osoby. Warto dołączyć do tego nurtu.

Bary i kawiarnie z grami planszowymi

Jeszcze kilka lat temu nikt nawet nie słyszał o kawiarniach, gdzie możemy zagrać w gry planszowe. Teraz pojawiają się na całym świecie. Planszówki są coraz bardziej dostępne, znajdziemy je w hotelach, barach, kawiarniach czy bibliotekach. Bardzo często można nawet wypożyczyć planszówkę i przetestować ją w domowym zaciszu.

Takie lokalizacje, gdzie dostępne są gry planszowe to fantastyczne miejsca, w których gracze mogą wypróbować nowe gry, spotkać innych graczy i bawić się z przyjaciółmi.

Coraz więcej sklepów z grami planszowymi oferuje napoje i przekąski, a także organizuje regularne imprezy z grami.

Gry planszowe są w programach telewizyjnych

W serialu Teoria Wielkiego Podrywu (The Big Bang Theory) regularnie pokazywani są bohaterowie grający w planszówki - zarówno prawdziwe, jak i fikcyjne. Ale gry planszowe można było zobaczyć także w innych programach. Istnieje bardzo dużo takich przykładów:

Serial Orphan Black regularnie nawiązuje do gier planszowych, w tym Runewars i Agricola.
W Stranger Things dzieci grają w Dungeons and Dragons i nazywają potwora z Upside Down the Demogorgon imieniem istoty z gry.

W polskiej telewizji, na kanale E-Sport można znaleźć program Board News, który przedstawia cotygodniowe wiadomości, nowości i zapowiedzi ze świata nowoczesnych planszówek.

Przeszłość i przyszłość

Monopoly

Gry planszowe cieszą się coraz większą popularnością, mało tego są one niesamowite! Liczba gier dostępnych na rynku stale się powiększa i jest to bardzo dynamiczny wzrost. Rodziny i przyjaciele spotykają się przy stole i świetnie się bawią. Ludzie zaczynają odrywać się od monitorów by dać odetchnąć oczom!

Gry planszowe to świetny sposób, aby zebrać grupę ludzi i dać im coś wspólnego, na czym mogą się skupić. Oprócz tego pozytywnie na nas działają, poprawiają nasze zdolności interpersonalne oraz mają pozytywny wpływ na rozwój naszego mózgu.