Herkules Poirot, Jane Marple, Sherlock Holmes to tylko kilka nazwisk detektywów znanych z literatury. Kto nie chciał, tak jak oni, rozwiązać jakąś zagadkę, a najlepiej kryminalną sprawę? Dzięki planszówkom staje się to możliwe. Rekordy popularności biją gry, w których trzeba zmierzyć się z jakąś tajemnicą i znaleźć rozwiązanie. Konieczna jest współpraca graczy. Przyda się też łącze internetowe oraz smartfon lub tablet.

Detektyw czyli polski hit


Jedną z popularniejszych gier jest obecnie Detektyw, autorstwa Przemysława Rymera i Jakuba Łapota. To kooperacyjna gra planszowa opowiadająca historię w klimatach współczesnego kryminału, która pozwala wcielić się w rolę prawdziwego detektywa, prowadzącego coraz trudniejsze śledztwa. Jako członkowie agencji Antares otrzymujemy dostęp do internetowej bazy danych. By rozwiązać sprawę trzeba korzystać z zasobów Internetu i wszelkich innych źródeł. Gra przebija tzw. czwartą ścianę, wychodząc poza ramy planszy. Po rozwiązaniu wszystkich spraw warto sięgnąć po dodatki, dzięki którym można kontynuować zabawę np. przenosząc się do barwnych lat 70., czyli do czasów znanych np. z serialu Starsky&Hutch.

Skanuj i graj

W grach z cyklu Kroniki zbrodni zastosowano natomiast technologię Scan&Play. Planszówki te łączą bowiem zalety gry planszowej i  elektronicznej. Gracze wspólnymi siłami próbują rozwiązać kryminalne sprawy np. w części zatytułowanej 1900 wcielają się w postać młodego, ambitnego reportera, który chce wykorzystać swoje zdolności i znajomości, by wykryć sprawcę zbrodni. W części pt. 1400 przenosimy się natomiast do czasów rycerskich i próbujemy rozwiązać zagadki, które trapią mieszkańców średniowiecznego miasta. Do tego potrzebny jest
smartfon i bezpłatna dedykowana grze aplikacja.

Bystre oko

Nie Internet, a bystre oko przyda się za to w grze MikroMakro: Na tropie zbrodni. W niej również trzeba rozwiązywać sprawy kryminalne, dociekać motywów, szukać dowodów i skazywać winowajców. Rozwiązania zagadek będziemy poszukiwać na olbrzymiej planszy 75x110 cm. Przyda się do tego dołączone do gry szkło powiększające. Gracze wspólnie eksplorują mapę miasta i odpowiadają na kolejne pytania dotyczące śledztwa. Gra kończy się, gdy ostatnia karta sprawy zostanie dobrze rozwiązana.

Morderstwo w kieszeni

Pod koniec 2021 r. premierę miały natomiast dwie części z serii detektywistycznej Crime Zoom. I tym razem gracze starają się rozwikłać tajemniczą sprawę morderstwa. Miejsce zbrodni złożone jest z kart tworzących jedną dużą ilustrację. Aby zbadać ślad, wystarczy odwrócić kartę i podążyć dalej tym tropem. W toku śledztwa będziemy odwiedzać różne miejsca, przesłuchiwać podejrzanych, gromadzić dowody i wyciągać wnioski. Zasady tłumaczy się w 2 minuty, a sama rozgrywka zajmuje około godziny.

Czy w domostwie straszy?
Jedną ze starszych gier (bo z 2013 r.), ale wciąż popularną jest natomiast Tajemnicze Domostwo. Jeden z graczy wciela się w postać ducha. Jego zadaniem jest sprawić, by pozostali gracze odgadli przedmioty, miejsca i osoby powiązane ze zbrodnią sprzed lat. Posłużą do tego przepiękna talia kart, siła skojarzeń i potęga wyobraźni.
Escape room w Twoim domu

A jeśli zamiast kryminalnych zagadek wolicie logiczne łamigłówki, to można także zagrać w gry przypominające escape roomy. Wydaje je np. wydawnictwo Galakta (seria Exit) oraz Foxgames (seria Escape Room). To jednak tzw. jednorazowe gry, ponieważ w trakcie zabawy musimy np. niszczyć karty, coś wycinać itd., a wszystko to w imię znalezienia rozwiązania sprawy.