Odkrywaj nowe organizmy

"Wyprawa Darwina" to znakomicie zaprojektowana gra planszowa, która przenosi graczy w fascynującą podróż odkrywczą w ślady słynnego naukowca Charlesa Darwina. Ta ambitna i głęboko strategiczna gra oferuje wiele możliwości rozwoju i eksploracji, zapewniając jednocześnie doskonałą równowagę między rywalizacją a współpracą.

Dla naszej pary to idealny tytuł. Jacek jest wielkim fanem gry Barrage, ja uwielbiam mechanikę worker placement. Z przyjemnością zatem zasiedliśmy do rozgrywki. 

Doskonała średnio-trudna gra planszowa

Zasady są proste (choć instrukcja może na początku przytłoczyć), ikonografia jest czytelna, dzięki czemu szybko opanowuje się, co dane pole nam daje i czego wymaga do aktywacji. To wszystko sprawia, że rozgrywka jest naprawdę bardzo płynna i nie ma przestojów. Co rundę zmieniają się też cele dla graczy, które dają dodatkowe punkty, a każdy z uczestników rozgrywki ma swoje cele indywidualne (z kart oraz z żetonów, które może zdobyć w trakcie rozgrywki). Nie ma tu syndromu krótkiej kołderki, każdy ruch coś nam daje, tylko trzeba dokładnie przeliczyć, co jest najbardziej opłacalne. Czasami można fajne kombosy wykręcić.

Co do klimatu, to można odrobinę poczuć się jak Darwin, a to dzięki podróży po trzech wyspach i odkrywaniu różnych gatunków, dzięki wysyłaniu listów ze znaczkami informującymi o naszych odkryciach, poszerzaniu wiedzy specjalistycznej naszych pracowników oraz dzięki podróży samego statku, który też odlicza nam w ten sposób kolejne rundy. To wszystko sprawia, że rozgrywka jest naprawdę przyjemna. Niestety w niedzielę nie było nam już dane powtórzyć rozgrywkę, ale z niecierpliwością czekam na kolejny weekend, żeby rozłożyć Darwina.

Wykonanie

Jednym z najbardziej imponujących aspektów tej gry jest jej wspaniałe wykonanie graficzne. Ilustracje na planszach i kartach są przepiękne, oddające zarówno piękno przyrody, jak i ducha odkrywczego epoki, w której toczy się akcja. Komponenty gry są solidne i trwałe, w szczególności plansza, która jest olbrzymia! Następnym razem trzeba będzie chyba rozkładać stół! Ilustracje na kartach postaci są szczegółowe i wyraziste. Całość tworzy wizualnie atrakcyjne i przyjemne dla oka doświadczenie.Wyprawa Darwina - akcje podstawowe

Wyprawa Darwina - akcje podstawowe

Mechanika gry w Wyprawie Darwina to wspomniany worker placement, który w tym wydaniu jest głęboki i wielowarstwowy, co stawia go wśród górnych półek gier planszowych strategicznych. Gracze będą musieli dokonywać decyzji dotyczących zarządzania pieczęciami swoim robotników co pozwoli im na wykonywanie bardziej lukratywnych akcji, planowania tras podróży - często musimy podjąć decyzję, w którą stronę chcemy odkrywać daną wyspę albo gdzie popłyniemy statkiem. Istnieje wiele dróg do zwycięstwa, a gracze mogą wybrać różne strategie w zależności od swoich preferencji.


Wyprawa Darwina - plansza gracza

Wyprawa Darwina - plansza gracza

Czas rozgrywki w Wyprawę Darwina może się różnić w zależności od liczby graczy, na pudełku jest informacja, że potrzebujemy 30min na gracza, co wraz z doświadczeniem może tyle wynosić, początkowe partie będą trochę dłuższe ale nie będzie to problemem. Nie jest to jakoś specjalnie długa gra, ale niezwykle satysfakcjonująca. Reguły są dobrze wyjaśnione i łatwe do zrozumienia, choć gra może wymagać pewnej nauki i doświadczenia, aby opanować wszystkie jej aspekty.Wyprawa Darwina - Statek
Wyprawa Dariwna - statek - znacznik rund

Podsumowując

Wyprawa Darwina to znakomita gra planszowa, która przyciąga zarówno swoim pięknym wykonaniem graficznym, jak i głęboką i strategiczną mechaniką gry. Oferuje wiele możliwości eksploracji, rywalizacji oraz wybrania drogi do zwycięstwa, zapewniając graczom satysfakcjonujące doświadczenie. Jeśli interesujesz się tematyką podróży i odkryć naukowych, Wyprawa Darwina powiniena znaleźć się na Twojej liście gier do wypróbowania.