Trajan - Perła w Koronie Stefana Feld'a w Epoce Nowych Gier Planszowych

Czy gry planszowe mają jeszcze w sobie to magiczne „coś”, co potrafi przyciągnąć graczy do stołu w czasach cyfrowej rozrywki? Trajan, zaprojektowana przez cenionego w branży Stefana Feld'a, jest tego doskonałym przykładem. Dziś zgłębimy świat tej strategicznej gry planszowej i zobaczymy, jak mierzy się ona z nowymi grami, które zdobywają rynek.

Historia i Kontekst Gry Trajan

Trajan zabiera graczy w głąb starożytnego Rzymu, gdzie wcielamy się w role poważanych rzymskich obywateli, starając się zyskać przychylność cesarza Trajana. Stefan Feld, twórca takich hitów jak "Zamki Burgundii", "Zamki Toskanii", "Bonfire", słynie z łączenia historycznych tematów z sprytnie wplecioną mechaniką gry. Trajan nie jest wyjątkiem, wprowadzając graczy w świat pełen taktycznych rozważań i historycznych nawiązań.

Mechanika Gry Trajan

Niezwykłość Trajana leży w jej rdzeniu - mechanizmie mancala, który wymaga od graczy planowania i przewidywania, aby efektywnie zarządzać akcjami. Ta mechanika, pozornie prosta, oferuje głębokie strategiczne możliwości i sprawia, że Trajan straje się grą wyjątkową. Na naszej planszetce gracza mamy 6 talerzy, które wyznaczają nam jak będzie wyglądała nasza tura. Z jednego talerza zabieramy wszystkie elementy i wraz z kierunkiem wskazówek zegara zostawiamy na kolejnych talerzach po jednym elemencie, tam gdzie zostanie postawiony ostatni wyznacza akcję, jaką w danej turze zrobimy. Kolory układanych elementów oczywiście też mają znaczenie, ponieważ jeśli uda nam się na odpowiednim talerzu zgromadzić wymagane kolory to będziemy w stanie wykonać dodatkową akcję. Mechanicznie to sprawdza się wspaniale, siadasz przed planszą i zastanawiasz się co zrobić aby móc wykonać jak najwięcej rzeczy - zwoje pracują :)

Trajan - plansza gracza

Złożoność Gry

Złożoność Trajana jest wyrafinowana. Nie chodzi o skomplikowane zasady, nie są one trudne, lecz o bogactwo strategicznych wyborów. Wymaga to od graczy myślenia analitycznego, które jest znakiem rozpoznawczym gier Feld'a. W porównaniu do wielu nowych tytułów, które często kładą nacisk na szybką rozgrywkę i dostępność, Trajan proponuje bardziej wymagającą krzywą uczenia się, która może być wyjątkowo satysfakcjonująca. Niby mamy sześć akcji ale jak to w euro-sucharach bywa, jeśli chcemy osiągnąć jak najlepszy wynik to droga nie będzie łatwa, musimy kombinować i zastanawiać się nad optymalizacją ruchu.

Estetyka i Wykonanie

Pod względem wizualnym, Trajan stoi na solidnym gruncie. Jego szata graficzna, choć nie może konkurować z niektórymi hiperrealistycznymi nowościami, ma swój ponadczasowy urok. Co ważniejsze, jakość komponentów gry odzwierciedla jej prestiżowy status. W porównaniu do innych tytułów Feld'a, Trajan utrzymuje konsekwentny, wysoki standard. Mamy drewniane elementy, które robią roborę, sporo elementów. Sama grafika - nie ma co ukrywać ta gra jest z 2011 roku i widać to na planszy, jednak jeśli chcemy lepszej grafiki to musimy odpalić swojego RTX`a w PC`ie :) Trajan ma nam sprawić frajdę i robi to bardzo dobrze! Tutaj odnajdą się osoby, które nie mają jakiegoś wielkiego doświadczenia w planszówkach jak i tacy co chcą kręcić gargantuiczne wyniki końcowe.

Trajan - plansza
Trajan - plansza

Trajan a Inne Gry Stefana Feld'a

Stefan Feld, uznany za mistrza gier euro, jest autorem wielu popularnych tytułów, które przyciągają graczy wyjątkowymi mechanikami i głębią taktyczną. Gry takie jak "Zamki Burgundii" i "Bruges" stały się klasykami, zdobywając uznanie w świecie gier planszowych. W porównaniu do "Castles of Burgundy", gdzie gracze skupiają się na rozwoju swoich księstw w renesansowej Francji, "Trajan" oferuje bardziej dynamiczne wyzwanie zarządzania akcjami, które są wprost proporcjonalne do wyborów taktycznych graczy. Feld'ska uwaga do detalu i skłonność do tworzenia gier z wieloma ścieżkami do zwycięstwa są wyraźnie widoczne w "Trajanie", czyniąc tę grę wyjątkowym doświadczeniem nawet wśród jego bogatego portfolio.

Gry Planszowe na Rynku

Trajan, będąc dziełem z 2011 roku, nosi piętno swoich czasów zarówno w designie graficznym, jak i w niektórych aspektach mechaniki. W obliczu nowości pojawiających się na rynku, które zachwycają śmiałymi ilustracjami i nowatorskimi mechanikami, Trajan może wydawać się reprezentantem starszej szkoły projektowania gier. Niemniej jednak, jego mechanika zarządzania akcjami - przemyślana, wymagająca i skłaniająca do głębokiego planowania - nadal stanowi wyzwanie dla nowoczesnych graczy i wyróżnia go na tle współczesnych tytułów. Ta trwałość w aspekcie grywalności świadczy o kunszcie projektanta i ponadczasowym charakterze gry. Trajan pozostaje więc cennym elementem kolekcji miłośników gier, ukazując, że dobry design przetrwa próbę czasu i nadal może dostarczać bogatych doświadczeń strategicznych.

Doświadczenie Gracza

Gracze Trajana mogą spodziewać się intensywnej, myślowej rozgrywki, która jest znacznie mniej zależna od losowości niż wiele współczesnych gier. Interakcje między uczestnikami są subtelne, ale ważne, wymagające od nich zarówno sprytu, jak i przemyślanej strategii. Często będziemy patrzeć na to co zbiera przeciwnik, co chce zrobić w swoim kolejnym ruchu i śmiało będziemy mu w tym przeszkadzać, kto nie lubi tego uczucia, gdy coś komuś popsujemy? W Trajanie znajdziemy to uczucie, jednak musimy bacznie obserwować wszystko co dizeje się na planszy, co w niektórych przypadkach nie będzie łatwe do wykonania. 

Podsumowanie

Trajan to gra dla myślicieli, strategów, i tych, którzy w grach planszowych szukają więcej niż tylko rozrywki. Jako część dziedzictwa gier planszowych, Trajan stawia przed nami wyzwanie i zachęca do zgłębiania tajników starożytnego Rzymu. Fajny tytuł, jednak czasami będziemy mieli wrażenie, że stojąc przed wyborem Trajana albo jakiegoś nowszego tytułu to sięgniemy po to co nowe i mam tu na myśli coś w co wcześniej nie graliśmy oraz coś co jest młodsze. Niemniej jednak, czasami warto spojrzeć w tył i zobaczyć ewolucję jaka się dokonała w grach planszowych.