Najlepsze gry planszowe dla początkujących, dorosłych graczy.

Gry planszowe są dla każdego, mamy propozycje dla nowych graczy i tych bardziej zaawansowanych, a także dla tych, którzy szukają gier towarzyskich, gier dla dwóch graczy lub gier, w które można grać wraz z paczką znajomych, i dla tych, którzy wolą grać w trybie kooperacji. Ten artykuł to punkt wyjścia do odkrywania gier, które są zabawne, interaktywne i wymagające, a nasze typy są świetnym wprowadzeniem dla każdego, kto chce bardziej zagłębić się w planszówkach. Skupiliśmy się na nowszych grach, nie takich oldschoolowych jak Monopoly, żeby przedstawić coś innego, często równie jak te starsze gry, wciągającego i interesującego. Chcemy Wam pokazać nowy trend - gry planszowe, podsunąć kilka ciekawych pozycji, w które warto zagrać.

Świetne gry dla nowych graczy - pierwsze starcie

Te gry są jednymi z najlepszych, aby pokazać nowym graczom radość z grania w planszówki. Wymagają one dość prostych strategii, szybko można się nauczyć ich zasad ale jednocześnie dają one satysfakcję z każdego podjętego kroku, który przybliży nas do zdobycia jak największej ilości punktów. Wiele z tych propozycji jest również przyjazna dzieciom, co sprawia, że można spędzić odrobinę więcej czasu w gronie najbliższych nam osób. Niektóre tytuły posiadają pakiety rozszerzeń, co sprawi, że przy planszy będzie mogło usiąść więcej graczy lub zwiększy się złożoność gry.

Splendor - kto zbierze najwięcej klejnotów?

Splendor przód     Splendor zawartość

Jak się w to gra: Splendor to gra o tematyce renesansowej, w której zbieramy zasoby tj. klejnoty. Gracze wcielają się w handlarzy, dzięki żetonom możemy kupować karty z kopalniami klejnotów aby przyciągnąć uwagę arystokratów, dzięki którym będziemy w stanie zdobyć jeszcze więcej punktów. W swojej turze każdy gracz wybiera między losowymi żetonami klejnotów, kupuje karty lub rezerwuje je na późniejszy zakup i bierze żeton złotego jokera. Gracze gromadząc karty z kopalniami klejnotów mogą używać ich jako rabatów przy kolejnych zakupach. Pierwszy gracz z 15 punktami prestiżu (zdobytymi za zakup kart klejnotów wyższego poziomu) wygrywa.

Dlaczego to takie fajne: opanowanie zasad Splendora zajmuje niespełna 15 minut, co oznacza, że będzie można poświęcić więcej czasu na normalną rozgrywkę - i prawdopodobnie nie będzie to jedna rozgrywka. Każdy nowy gracz, który zagra w Splendor, na pewno poprosi o kolejną rozgrywkę. Osobom, które zagrały, polecają Splendor za zachowanie w jej mechanice równowagi między szczęściem a przypadkiem oraz prostotą rozgrywki, która przyciąga jak magnes. Sama gra nie jest tak interaktywna jak niektóre inne tytuły, ponieważ w tej, gracze nie dzielą planszy ani nie muszą poruszać swoich pionków by móc przeprowadzić jakieś interakcje. Rozgrywka jest na tyle prosta, że podczas grania swobodnie można rozmawiać i nadal zwracać uwagę na innych graczy. Same elementy gry: karty, monety - przyciągają wzrok. Docenić można również fakt, że Splendor można wziąć wszędzie ze sobą, na spotkania przy planszy czy na wycieczkę.

Splendor był nominowany do Spiel des Jahres w 2014 roku i obecnie ma 7,5 gwiazdek (na 10) w ponad 57 000 głosach w BoardGameGeek.

Liczba graczy: od 2 do 4 osób
Czas rozgrywki: ok 30 min
Zalecany wiek: od 10 lat

Carcassonne - łatwa do opanowania gra strategiczna

Carcassonne pudełko     Carcassonne plansza

Jak się w to gra: Carcassonne to Eurogra, gdzie budujemy miasto, gra polega na strategicznym rozmieszczaniu kafelków i pracowników, którzy będą nam przynosić zasoby. Gra trochę łatwiejszy do opanowania niż Catan, z łatwiejszą strategią i krótszym czasem gry. W każdej turze gracze umieszczają losowo zdobytą płytkę i umieszczją ją w odpowiednim miejscu, aby móc zbudować średniowieczne fortyfikacje, w tym drogi, miasta, krużganki i farmy. Umieszczamy swoich wyznawców w różnych lokalizacjach, aby zdobyć punkty. Punktacja zależy od ilości ukończonych osiągnięć. Gracz z największą liczbą punktów na koniec gry wygrywa.

Dlaczego to takie fajne: ponieważ wszyscy gracze wspólnie tworzą mapę, Carcassonne jest bardzo interaktywne. Podręcznik jest łatwy w nawigacji dla każdego. Ostatnio grając z 9-latkiem, bardzo szybko opanowaliśmy mechanikę, nie było żadnego problemu ze zrozumieniem zasad. Cała runda przebiega szybko, co sprawia, że nie musimy czekać na swoją kolej. Gra sprawia wielką przyjemność, po zakończonej rozgrywce pozostał wielki uśmiech na twarzy oraz myśli w głowie, co można by było zrobić lepiej by zdobyć więcej punktów.

Carcassonne posiada pakiety rozszerzeń, które pozwalają zagrać w sześć osób oraz kilka dodatkowych mechanik, dzięki którym możemy zdobywać punkty (bez nadmiernego komplikowania gry). Carcassonne zostało zwycięzcą Spiel des Jahres w 2001 roku i obecnie ma ocenę 7,4 (na 10) przy udziale ponad 99 000 głosów na stronie BoardGameGeek.

Liczba graczy: od 2 do 5 osób
Czas rozgrywki: ok 30 - 45 min
Zalecany wiek: od 7 lat

Wsiąść do pociągu - wyjątkowa gra o pociągach

Wsiąść do pociągi pudełko     Wsiąść do pociągi plansza

Jak się w to gra: Wsiąść do pociągu to gra przygodowa o tematyce kolejowej. Gracze losują karty (cel) i starają się połączyć dwa miasta, jak się to uda to zdobywamy punkty. Gracze mogą sobie przeszkadzać zmuszając przeciwników do wybrania dłuższej, bardziej kosztownej, trasy. Gdy jednemu z graczy pozostaną dwa (lub mniej) wagoniki, pozostali gracze kończą swoją turę, gra się kończy, i następuje podliczenie punktów. Gracze punktują za najdłuższe trasy oraz zdobyte cele od całości odejmujemy wartość wszelkich niezakończonych tras; osoba z największą liczbą punktów wygrywa. (Wsiąść do pociągu jest dostępne w kilku odmianach, jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanych opcji polecamy Wsiąść do pociągu Europa)

Dlaczego to takie fajne: Wsiąść do pociągu jest przystępną grą, w którą można zagrać wielokrotnie i w dalszym ciągu będziemy w niej odkrywać coś nowego. Cała mechanika gry jest łatwa do zrozumienia, ale można poczuć wyzwanie, gdy śledząc nasze trasy dojdziemy do wniosku, że może nam braknąć wagoników do osiągnięcia celu. Ta gra nie ma dużo interakcji, co gry wymagające handlu, powiązań i sojuszy, tutaj wszyscy budują swoje trasy na tej samej planszy, jednak możemy być bardzo sfrustrowani, gdy inni gracze pokrzyżują nasze plany. Wsiąść do pociągu jest rodzajem planszówki, która bardzo często gości na stołach, jest bardzo rozpoznawalna i lubiana. Na pewno, spodobać się może, fascynująca narracja o podróżowaniu pociągiem, a jaskrawo kolorowe elementy i plansza są przyjemne do oglądania (chociaż plansza jest dość duża - będziemy potrzebować sporo miejsca). Przy dwóch graczach gra potrwa około 45 minut, chociaż przy większej ilości graczy rozgrywka może się przeciągnąć.

Wsiąść do pociągu był zwycięzcą Spiel des Jahres w 2004 roku. W chwili pisania tego tekstu ma on ocenę 7,4 (na 10) na BoardGameGeek przy ponad 69 000 głosów.

Liczba graczy: od 2 do 5 osób
Czas rozgrywki: ok 30 - 60 min
Zalecany wiek: od 8 lat

Gry strategiczne na wyższym poziomie

Przechodzimy na wyższy poziom, gdzie gry posiadają więcej strategii oraz są bardziej złożone - co za tym idzie, posiadają one bardziej skomplikowane zasady - ale ich mechanika jest w dalszym ciągu dość prosta. Uważamy, że są one świetną opcją przejścia na wyższy poziom, jeśli szukamy większych wyzwań. Poza złożonością, te gry również mają dłuższy czas rozgrywki i kosztują nieco więcej.

Catan - wszechobecny klasyk

Catan pudełka     Catan planszowa

Jak się w to gra: Catan to gra o budowaniu cywilizacji, w której gracze zbierają zasoby, aby tworzyć osady, miasta i drogi, dzięki którym zdobywamy punkty. Zasoby otrzymujemy, jeśli wynik rzutu kostką odpowiada liczbie na kafelkach, na których zbudowaliśmy osady lub miasta, możemy również handlować między sobą. Punkty zwycięstwa zdobywamy również, tworząc najdłuższą, nieprzerwaną drogę lub posiadając największą armię, zdobywając karty rozwoju, które można kupić za zasoby. Jeśli ktoś wyrzuci (nie do końca szczęśliwą) siódemkę, pionek złodzieja przesuwa się na wybrane przez gracza pole, aby uniemożliwić zbieranie zasobów z tego kafelka, dodatkowo gracze mogą w przemyślany sposób budować osady, aby uniemożliwić innym budowanie obok nich, co sprawi, że nie będą w stanie chociażby osiągnąć najdłuższej drogi. Gracz, który jako pierwszy zdobędzie 10 punktów zwycięstwa, wygrywa.

Dlaczego to takie fajne: Catan jest znany z popularyzacji eurogier, które wymagają więcej strategii niż szczęścia. Catan to gra strategiczna, interaktywna i zabawna. Bardzo często widać tę grę na festiwalach związanych z grami planszowymi, co świadczyć może o jej nie znikającej popularności. Zasady są bardziej skomplikowane niż te z naszych wcześniejszych propozycji oraz czas rozgrywki jest trochę dłuższy niż w Splendor, Carcassonne i Wsiąść do pociągu. Rundy mogą czasem się przeciągać, ze względu na długość planowania ruchu innych graczy, dlatego zalecamy mieć pod ręką przekąski (i piwo, jeśli masz ochotę). Bądźcie jednak ostrożni, ponieważ Catan może prowadzić do podziałów, niektórzy gracze po rozgrywce mogę ponownie przemyśleć swoje relacje między rywalami :)

Catan był zwycięzcą Spiel des Jahres w 1995 roku i obecnie ma ocenę, w serwisie BoardGameGeek, na poziomie 7,2 (na 10) przy ponad 98 000 głosach.

Catan oferuje wiele opcji rozszerzeń, które modyfikują grę oraz zwiększają liczbę graczy, istnieje nawet wariant dla dwóch graczy.

Liczba graczy: od 2 osób
Czas rozgrywki: od 25 min
Zalecany wiek: od 10 lat

7 Cudów Świata - szybka i zabawna gra o budowaniu cywilizacji

7 cudów świata pudełko     7 cudów świata zawartość

Jak się w to gra: 7 Cudów Świata to gra karciana gdzie budujemy potężną cywilizację. Gracze losowo dobierają starożytne miasto i mają trzy Ery - w sumie 18 tur - na rozwój swojego imperium oraz zdobywanie punktów zwycięstwa. Miasta mogą produkować surowce, które wydamy na przyszłe zakupy (podobnie to działa jak w grze Splendor), można nimi również handlować z sąsiadami (nie będzie tutaj jednak napiętych negocjacji jak w grze Catan). Korzystając z tych zasobów, gracze mogą rozbudowywać potęgę swoich cywilizacji, zdobywając monety, rozwijając swoją armię, budując cuda starożytnego świata, badając nowe technologie, tworząc gildie oraz budować struktury cywilne i handlowe. Gracz z największą liczbą punktów na koniec trzech epok wygrywa.

Dlaczego to takie fajne: Wysoki poziom strategii oraz różnych wariantów rozbudowy w tej grze oznacza, że ​​opanowanie jej może chwilę zająć, ale zasady są łatwe do zrozumienia, a rundy nie ciągną się - mając tylko 18 tur, gra jest wierna informacji o 30-minutowej rozgrywce umieszczonej na pudełku. Znajdziemy również informację o tym, że ilość graczy potrzebnych do rozgrywki to od 3 do 7 osób, prawdę powiedziawszy zabawa jest doskonała przy rozgrywce zarówno przy 3 jak i przy 7 graczach. 7 Cudów Świata jest konkurencyjne, jednak nie prowadzi do podziałów między graczami, każdy chce dla siebie jak najlepiej. Jak w Catanie, handel i odpowiednie dopasowanie kart może szybciej doprowadzić nas do upragnionej wygranej to w 7 Cudach Świata handel jest łatwiejszy i nie daje jednej ze stron bardzo dużej przewagi, najczęściej obie strony tutaj zyskują. Punktacja może na początku wydawać się trudna, ale gra zawiera kilka przydatnych kart wyników oraz instrukcję krok po kroku jak zliczać punkty. Na początku swojej przygody z tą grą prawdopodobnie będziemy często sięgać po instrukcję.

7 Cudów Świata to zwycięzca Kennerspiel des Jahres w 2011 roku. Obecnie posiada ocenę na poziomie 7.8 (na 10 możliwych) przy ponad 82 000 głosach w BoardGameGeek.

Liczba graczy: od 2 do 7 osób
Czas rozgrywki: od 30 min
Zalecany wiek: od 10 lat

Sprawdź również kolejną część artykułu.